Przejdź do treści

Paprotka – warunki uprawy, wymagania, właściwości

Opublikowano w Dom, i Ogród

Nefrolepis potocznie paprotka, to chyba jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Jest prosta w uprawie, ma niesamowite właściwości oczyszczania i nawilżania powietrza, a przy tym ma bardzo atrakcyjny wygląd.

Jako, że za oknem zima i smog i dla własnego zdrowia nie warto wychodzić do ogrodu, postanowiłam napisać kilka słów na temat roślin domowych. W tym wpisie nawiązując m. in. do bardzo zanieczyszczonego powietrza, będzie o paproci, która pięknie zielona przypomina o zbliżającej się wiośnie, a przy okazji ma bardzo dobry wpływ na nasze otoczenie.

Odmiana, którą ja mam w domu nazywa się Nephrolepis obliterata i jest to roślina, która nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania ze strony właściciela. Lubi stanowiska umiarkowanie słoneczne lub półcieniste, dlatego najlepiej się czuje na północnej lub wschodniej wystawie. Paproć lubi wilgoć, w okresie zimowym wymaga zraszania. Nie toleruje przesuszenia bryły korzeniowej ani długotrwałego stania w wodzie. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Jeśli chodzi o nawożenie, to w okresie wzrostu podlewamy ją płynnym nawozem.

Paprocie stwarzają atmosferę ciszy i spokoju. Ich piękna zieleń koi i wprawia w dobry nastrój. Dodatkowo paprotka usuwa z powietrza substancje toksyczne, zwłaszcza formaldehyd i alkohole. Wydziela także bardzo dużo wilgoci, dlatego warto mieć ją w sypialni. Oczyszczone i nawilżone przez paprocie powietrze sprawi, że będzie nam się dużo lepie spało. A wiadomo przecież, że zdrowy sen, to podstawa.

Paprocie dobrze będą się czuły także w łazience, gdzie jest wilgotno, o ile oczywiście mamy w tym pomieszczeniu okno. Ze względu na jej właściwości warto postawić paproć w okolicy sprzętu elektronicznego czy w biurze. Polecam Wam zapoznać się z książkami i wpisami na temat roślin przyjaznych dla domu, szczególnie w tym ciężkim dla naszego organizmu, smogowym czasie.

Dla porównania zdjęcia paprotek po 2 miesiącach pielęgnacji jak powyżej.:

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz