Przejdź do treści

Przedwiośnie w ogrodzie – jak i kiedy sadzić begonie?

Opublikowano w Ogród

Begonie to kwiaty, które zdobią rabaty, balkony przez cały sezon. Ale żeby tak się stało, musimy pomyśleć o sadzeniu ich już teraz na przełomie marca i kwietnia. A o tym jak się do tego zabrać przeczytacie w tym wpisie.

1.  Co jest nam potrzebne?

Przede wszystkim potrzebujemy bulwy begonii. Ja w tym roku swoje zamówiłam na allegro, ale można je też kupić bez problemu w sklepach ogrodniczych.

OK, mamy bulwy, potrzebujemy jeszcze ziemię ogrodniczą, grys, doniczki, nawóz i wodę.

2. Sadzenie

Kiedy mamy już wszystko przygotowane możemy się zabrać do sadzenia. Na dno doniczek wsypujemy warstwę drenażu np w postaci grysu. Następnie uzupełniamy doniczkę ziemią, zostawiając mniej więcej 2-3 cm od góry wolnej przestrzeni. Ziemię mieszamy z odpowiednią ilością nawozu. Ja stosuję zawsze nawozy długo działające typu osmocote (spokój z nawożeniem na 180 dni). Do samego sadzenia czy siania można też użyć specjalnej ziemi z dodatkiem nawozu startowego.

W tak przygotowanej doniczce umieszczamy nasze begonie. Bulwy wkładamy wklęsłą częścią do góry, stożkiem na dół.

I zasypujemy ziemią (1-2cm), zostawiając jakieś 0,5 cm od góry, żeby móc je swobodnie podlewać.

Tak przygotowane sadzonki podlewamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, regularnie podlewając.

Begonie wypuszczą liście za ok 2-3 tygodni. Oczywiście należy je regularnie podlewać. 😉 Na miejsce stałe wysadzamy je w drugiej połowie maja, kiedy niebezpieczeństwo przymrozków minie (są bardzo na nie wrażliwe). Begonie najlepiej czują się na stanowiskach półcienistych i cienistych.

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Przedwiośnie w ogrodzie – jak i kiedy sadzić begonie?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Anita
Gość

Hi Magdalena, I found your site by accident when I was looking for information about balcony flowers. I have read all your posts and see that we have common interests – garden and travel. You write beautiful, its nice to read about your travels and fascination about the garden. I hope that I’ll find inspiration on your blog to create beautiful places in my home.
Regards
Anita

Gość

Nie mogę już doczekać się efektów 🙂

wpDiscuz