Przejdź do treści

Sadzenie pelargonii rabatowych – jak, kiedy i dlaczego warto :)

Opublikowano w Ogród, i Różne

Zaczął się piękny miesiąc maj a z nim co raz więcej możliwości upiększenia swojego domu i ogrodu. Ja wykorzystując odrobinę słońca w weekend postanowiłam wybrać się na zakupy. Oczywiście kwiatowe. Udało mi się kupić cudowne sadzonki pelargonii rabatowych. W tym poście opiszę Wam jak posadzić pelargonie. No to, zaczynamy 🙂

1. Sadzonki

Dobre sadzonki to podstawa. Powinny być duże i zdrowe oraz mieć mnóstwo pączków kwiatowych. Ja swoje co roku kupuję od jednego sprzedawcy i mogę polecić je każdemu. W żadnym markecie ani centrum ogrodniczym nie widziałam takich okazów. Kupuję je w Goczałkowicach. Wjeżdża się tam od ulicy Brzozowej i jest to pierwszy dom po lewej stronie.

2. Mamy już sadzonki, teraz trzeba przygotować pozostałe rzeczy potrzebne do sadzenia. Są to: ziemia do roślin balkonowych, doniczki, keramzyt, nawóz (ja kupuje ten), rękawiczki i woda.

3. Sadzenie

Bierzemy naszą doniczkę i nasypujemy na dno keramzyt, który będzie stanowił drenaż dla naszych roślin.

Następnie uzupełniamy doniczkę ziemią i dodajemy nawóz zgodnie z opisem na opakowaniu i mieszamy go z ziemią.

Do tak przygotowanego podłoża możemy już włożyć nasze sadzonki. Należy wyjąć je z doniczki, delikatnie poluzować korzenie.

Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w doniczce i obsypujemy ziemią delikatnie ugniatając. Zostawiamy ok 1-2 cm miejsca poniżej krawędzi, aby można było rośliny swobodnie podlewać. Bardzo ważne jest, żeby nie zasypać ziemią serca rośliny (miejsce, z którego wyrastają pędy). W przeciwnym razie pelargonie będą gnić.

Gotowe, wystarczy tylko podlać i można ustawić w docelowym miejscu. W poniższej doniczce jest jedna roślina (to tak a propos jakości sadzone z Goczałkowic).

Do większych można dać oczywiście 2-3 rośliny. Jedna pelargonia przeznaczona jest na ok 20-25 cm. Pamiętajcie, że sadzonki się rozrastaj i nie ma sensu „upychać” ich w doniczkach, bo później nie będą miały miejsca i mogą gnić.

Co do pielęgnacji, to przekwitnięte kwiatostany należy na bieżąco usuwać, aby pobudzić roślinę do wytwarzania nowych kwiatów. Dodatkowo bardzo ważna jest obserwacja, czy na naszych roślinach nie pojawiły się jakieś choroby lub szkodniki. Pelargonie są bardzo żarłoczne i jeśli zdarzy się tak, że przestaną kwitnąć należy je dodatkowo zasilać nawozami. To tyle na dzisiaj. Zachęcam Was do sadzenia tych pięknych roślin balkonowych.

Miłośników pelargonii zachęcam do zapoznania się z wpisem na temat pelargonii angielskiej:

Pelargonie angielskie – sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, porady

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz