Przejdź do treści

Pelargonie angielskie – sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, porady

Opublikowano w Ogród

Pelargonie angielskie znane są także jako pelargonie wielkokwiatowe. To niezwykłej urody rośliny, które nie wiedzieć dlaczego, nie są jeszcze u nas tak popularne jak rabatowe czy bluszczolistne. Ja w tych roślinach zakochałam się zwiedzając hiszpańskie wyspy. Postanowiłam w tym roku pierwszy raz posadzić je u siebie i zweryfikować, czy faktycznie są takie wymagające, jak to można przeczytać w Internecie.

1. Sadzenie pelargonii angielskich

W moim przypadku proces sadzenia absolutnie niczym nie różnił się od opisanego tutaj sposobu sadzenia pelargonii rabatowych. W skrócie – na dno drenaż (np keramzyt), dobra ziemia do roślin balkonowych, nawóz Osmocote burza kwiatów, zdrowe rośliny i gotowe.

Swoje roślinki kupiłam u sprzedawcy na allegro. Jestem mega zadowolona. W żadnym sklepie ogrodniczym nie widziałam tak pięknych okazów, jak te, które zamówiłam. Były zapakowane w specjalne pojemniki i kompletnie nic im się w transporcie nie stało.

Termin sadzenia, to jest to początek maja, ale trzeba wówczas pilnować prognozy pogody. Jeśli zapowiadane są przymrozki, koniecznie musimy nasze pelargonie schować. Z reguły po tzw. zimnych ogrodnikach powinno być już ok, więc jeśli nie macie gdzie schować roślin przed mrozem lepiej sadzić po tym terminie (II połowa maja).

2. Pielęgnacja i nawożenie

Jeśli chodzi o nawożenie, to oprócz tego, że pelargonie mają nawóz długo działający Osmocote, używam nawozu Yara Kristalon biały. Stosuję go co drugie podlewanie w ilości 10g/10l wody. Efekty są świetne. Pelargonie kwitną jak szalone i mają mnóstwo pączków.

Podlewamy je w przypadku upałów codziennie, a nawet dwa razy dziennie. Należy pamiętać, żeby nigdy nie robić tego w pełnym słońcu. Najlepsza pora to wcześnie rano lub wieczorem. Pelargonie nie lubią suszy, ale nie tolerują też stania w wodzie, dlatego lepiej podlewać je mniej a częściej.

Przekwitnięte kwiaty obrywam z całą gałązką, aby nie wytworzyły nasion. I to w zasadzie wszystko jeśli chodzi o codzienną pielęgnację pelargonii angielskich.

3. Porady praktyczne

Z moich obserwacji wynika, że pelargonie angielskie uwielbiają słońce. Mam porównanie dwóch stanowisk na ścianie południowej. Jedno, gdzie pelargonie są od rana do wieczora w pełnym słońcu. Drugie – pod zadaszeniem, gdzie nigdy słońce bezpośrednio nie świeci. Te, które rosną w pełnym świetle, są dużo bardziej okazałe i lepiej kwitną. Można zatem stwierdzić, że bez problemu poradzą sobie na południowych, słonecznych balkonach.

4. Podsumowanie

Podsumowując ten wpis, mogę z całą pewnością stwierdzić, że pelargonia angielska nie jest wcale bardziej wymagająca od rabatowej. Ja traktuję je jednakowo i obie wyglądają przepięknie. Polecam tę odmianę każdemu, komu znudziły się już standardowe odmiany rabatowe czy bluszczolistne. 🙂 Czyż nie są zachwycające? 🙂

Jeżeli zainteresował Was wpis, zachęcam do zapoznania się z wpisem dotyczącym sadzenia pelargonii:

Sadzenie pelargonii rabatowych – jak, kiedy i dlaczego warto 🙂

 

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Pelargonie angielskie – sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, porady"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
kasia
Gość

Może mi pani dać namiary u kogo kupiła sadzonki. Szukam już bardzo długo takich sadzonek.

wpDiscuz