Przejdź do treści

Co warto zobaczyć na Cyprze cz.1 – Cape Greco

Opublikowano w Podróże

Wybierasz się na Cypr i zastanawiasz się, co warto tam zobaczyć? Odpowiedź jest prosta, na pewno Cape Greco – przylądek, który zachwyca. Jedno z piękniejszych, naturalnych miejsc jakie kiedykolwiek widziałam. Lazurowa woda, cudowne klify. „Must see” w przypadku wizyty na Cyprze.

1. Cape Greco informacje ogólne

Po obejrzeniu zdjęć na tym blogu, na pewno będziecie chcieli się wybrać na przylądek, 🙂 dlatego napiszę kilka informacji praktycznych, odnośnie tego miejsca. Przede wszystkim przydatna będzie poniższa mapa (źródło: http://www.chooseyourcyprus.com/cape-greko-map.html).

Doskonale obrazuje ona wszystkie atrakcje Cape Greco. Poniżej opiszę Wam również każde miejsc osobno. Dodatkowo, sugeruję – jeśli planujecie poświęcić na przylądek tylko jeden dzień koniecznie wyjedźcie jak najwcześniej, żeby móc podziwiać to miejsce na spokojnie. Polecam zabrać stroje do pływania oraz ręczniki, ponieważ w kilku miejscach aż prosi się o skok do wody. Dodatkowo standardowo, przekąski i koniecznie dużo napojów oraz nakrycie głowy, ponieważ przez dłuższy czas będziemy w pełnym słońcu.

Poniżej współrzędne GPS wszystkich punktów wycieczki w gratisie 🙂

Monachusus Monachus Arch  34°58’58.2″N 34°00’59.5″E

See Caves 34°58’06.3″N 34°03’16.7″E

Cape Greco view point 34°57’42.2″N 34°03’56.4″E

Kamara tou Koraka    34°58’17.9″N 34°04’30.5″E

Agioi Anargyroi Chapel 34°58’32.3″N 34°04’34.4″E

 

2. Monachus Monachus Arch

My zatrzymaliśmy się na parkingu o współrzędnych GPS: 34°58’58.2″N 34°00’59.5″E. Dzięki temu przeszliśmy ścieżką spacerową, podziwiając widoki.

Po drodze mijamy „most miłości”, gdzie udało się zrobić super zdjęcie przepływającego statku Aphrodite. 🙂

Za mostem ukazał się nam piękny klif z turkusową wodą. Co ciekawe wszystko niezabezpieczone. Żadnych barierek, osłon.. Po prostu przepaść.

Na końcu ścieżki, ukazała się wreszcie niezwykła formacja, z której po prostu trzeba mieć zdjęcie.

Co więcej można, a nawet trzeba zejść na dół, żeby popływać i snurkować w tej niezwykłej, przejrzystej wodzie. Wrażenia z tego miejsca są właściwie niemożliwe do opisania. Po prostu trzeba kupić bilet i tam polecieć.

3. See Caves

See Caves, to kolejny punkt naszej wycieczki. Kolejne miejsce z widokiem zapierającym dech w piersiach. Po raz kolejny brak barierek, dzika natura. Widoczne z góry jaskinie i klif.

I tyle mogłoby się wydawać, ale see caves skrywa jeszcze skalne okno.

Schodząc po skałach dotrzemy z miejsce, które mnie osobiście zauroczyło. Cudowny widok na lazur wody, a przy okazji ochrona od słońca.

Co więcej, schodząc jeszcze niżej można zażyć kąpieli w tym przepięknym miejscu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to raczej rozrywka dla rodzin z małymi dziećmi. Wymaga to wspinania się po klifie, który nie posiada żadnych schodków. 🙂

Nam udało się także spotkać statek Black Pearl, miłośnicy Piratów z Karaibów wiedzą o czym mowa. 🙂

4. Cape Greco view point i Monument of Peace

Na punkt widokowy Cape Greco prowadzi Kavos path. Z parkingu czeka nas ok 2 km spaceru pod górkę, ale bez problemu do przejścia nawet dla dzieci.

Taki wysiłek po to by, usiąść na ławce z widokiem na morze Śródziemne. Poniżej na drugim zdjęciu widoczny jest Monument of Peace.

Nic dodać nic ująć, myślę, że nie ma się co rozwodzić czy warto czy nie, tylko po prostu tu przyjechać i samemu zobaczyć. 🙂

5. Agioi Anargyroi Chapel

Bajkowy biało-niebieski kościółek, obok którego znajdowało się ujęcie wody i jak to zwykle na Cyprze bywa kociaki.

Pod kościołem znajduje się jaskinia, do której zaprowadzą nas schodki. Z tego co wiem, wiele osób tu nurkuje i skacze z klifu.

Na forach można przeczytać, że panuje tu spory ruch. Być może w sezonie rzeczywiście tak jest, w kwietniu natomiast byliśmy tam właściwie sami.

6. Kamara tou Koraka (Cavo Greko)

To jedyne rozczarowanie tej wycieczki. Ten naturalny most jest aktualnie zamknięty dla turystów, ponieważ grozi zawaleniem. Jest ogrodzony i w niczym nie przypomina tego, który możemy zobaczyć w grafikach google. Nie mam nawet zdjęcia, bo nie było go jak zrobić. Moim zdaniem szkoda tam jechać, lepiej poświęcić więcej czasu na poprzednie atrakcje.

7. Podsumowanie

Cape Greco to miejsce na całodniową wycieczkę, podczas której, odkryjecie naturalne piękno Cypru. Jeśli chcecie poświęcić tylko jeden dzień na zwiedzanie, powinniście zobaczyć właśnie ten przylądek. Myślę, że właśnie prze te miejsca kiedyś na Cypr na pewno wrócę.

Jeśli interesują Was inne wpisy na temat Cypru, zajrzyjcie tutaj:

Co warto zobaczyć na Cyprze cz.2 – Cypr zachodni, okolice Paphos, Kourion, Avakas

Co warto zobaczyć na Cyprze cz.3 – część północna (turecka) oraz centralna wyspy

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Co warto zobaczyć na Cyprze cz.1 – Cape Greco"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Maciej
Gość

Cześć, czy będzie dalsza cześć relacji z Cypru ? Wybieramy sie tam we wrześniu i interesuje mnie cześć zachodnia, okolice Paphos. Czym poruszaliscie sie po Cyprze ?

Użytkownik

piękne zdjęcia, zachęcające opisy..ach gdyby można było mieć dwa razy więcej urlopu 🙂

wpDiscuz